Trudna sytuacja gospodarcza, pandemia koronawirusa oraz wiele innych czynników może spowodować, że część osób będzie musiała stawić czoła problemom finansowym. W wyjątkowo niesprzyjających okolicznościach może dojść nawet do takiej sytuacji, w której konieczne będzie ogłoszenie upadłości konsumenckiej, czyli potocznie mówiąc bankructwa. W ostatnich latach na taki krok decyduje się coraz więcej osób, a z pomocą przychodzą prawnicy, specjalizujący się w tego typu sprawach.
- Co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej?
- Kiedy potrzebny jest adwokat od upadłości konsumenckiej?
- Czy warto korzystać z pomocy adwokata przy upadłości konsumenckiej?
Co warto wiedzieć o upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka to proces prowadzący do redukcji lub umorzenia całkowitego zobowiązań osoby fizycznej, w przypadku, gdy jest ona niewypłacalna. W ostatnich latach prawo upadłościowe i naprawcze zostało poddane znacznej liberalizacji. Efektem ogłoszenia bankructwa jest oddłużenie, w niektórych przypadkach nawet kosztem wierzycieli. Nie jest to prosta sytuacja, dlatego upadłość konsumencka z adwokatem to szansa na negocjacje z wierzycielami i szybsze dojście do porozumienia.
Warto wiedzieć, że proces upadłościowy można przeprowadzić tylko raz na 10 lat, ponadto dotyczy on wyłącznie osób fizycznych. Właściciele firm mogą składać do sądu wniosek upadłość przedsiębiorcy. Pierwszym krokiem do wszczęcia procesu upadłości konsumenckiej jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu oraz wniesienie opłaty sądowej. W teorii może się to wydawać dziecinnie proste, jednak w praktyce okazuje się, że już na tym etapie zdarzają się potknięcia, na szczęście istnieje sposób, aby ich uniknąć.
Kiedy potrzebny jest adwokat od upadłości konsumenckiej?
Trzeba mieć świadomość, że upadłość konsumencka jest procesem skomplikowanym i niestety w wielu przypadkach długotrwałym. Oczywiście istnieje możliwość samodzielnego przejścia przez wszystkie jego etapy, jednak należy mieć świadomość, że nie jest to łatwe. Adwokat od upadłości konsumenckiej jest potrzebny w każdej sytuacji, gdy dłużnikowi zależy na tym, aby proces zakończył się możliwie jak najszybciej i z korzyścią dla niego. Każda pomyłka we wniosku lub brak niezbędnych dokumentów skutkuje wydłużeniem procesu, a w sytuacji, gdy pieczę nad tym sprawuje doświadczony prawnik, można mieć pewność, że tego typu błędy nie będą miały miejsca.
Czy warto korzystać z pomocy adwokata przy upadłości konsumenckiej?
Jeśli zależy nam na tym, aby proces ogłaszania upadłości konsumenckie przebiegał sprawnie i bez niespodziewanych trudności, warto swoją sprawę oddać w ręce doświadczonego adwokata. Pomoże on w wypełnianiu wniosku, kompletowaniu dokumentów, będzie reprezentował nas przed sądem, a także w kontaktach z wierzycielami. Ponadto zatrudniony przez nas adwokat kontroluje czynności syndyka, dzięki czemu możemy być spokojni, że nasz interes będzie na każdym etapie brany pod uwagę.
Zapewne istotną kwestię stanowią dla wielu osób koszty związane z wynajęciem adwokata. Każda sprawa jest wyceniana indywidualnie, ale można przyjąć, że średnio jest to koszt około kilku tysięcy złotych.
Kolega ogłosił upadłość i wiem, że bardzo mu to pomogło. Konsekwencje są, jasne, nie można wziąć kredytu itp, ale spokój bezcenny. Każdemu może się podwinąć noga, a upadłość to dobre wyjście z pętli zadłużenia.
Moim zdaniem adwokat jest potrzebny zawsze, mało kto zna się na tych kwestiach kompleksowo i ma świadomość jak działać, żeby nie popełnić błędu. Do tego dochodzi konieczność ciągłego śledzenia zmian w przepisach…