Prowadząc przedsiębiorstwo z branży przemysłowej lub logistycznej, koniecznie trzeba być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi. Obecnie istnieje wiele możliwości automatyzacji procesów produkcyjnych, co więcej, istnieje szansa całkowitej automatyzacji intralogistyki w fabrykach. Pozwalają na to m.in. autonomiczne roboty mobilne oraz zaawansowane oprogramowania. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Zapraszamy do lektury!
- Czym są autonomiczne roboty mobilne?
- Jak poruszają się autonomiczne roboty mobilne?
- Do jakich prac można wykorzystać roboty mobilne AGV i AMR?
Czym są autonomiczne roboty mobilne?
Autonomiczne roboty mobilne to urządzenia, które nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do nawigowania, czym różnią się od robotów AGV, które wymagają wydzielenia specjalnych tras, po których mają się poruszać, przy pomocy np. pasków magnetycznych zainstalowanych w podłodze. Jak sama nazwa wskazuje, autonomiczne roboty mobilne stworzone przez AIUT nie wymagają też tego, by ktoś nimi sterował.
Nowoczesne roboty AMR samodzielnie poruszają się w danej przestrzeni, omijając przeszkody oraz ludzi, ponadto same na bieżąco dobierają optymalną trasę przejazdu, a wszystkie te czynności odbywają się bezkolizyjnie. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu robotów mobilnych w kamery oraz czujniki odległości, które skanują otoczenie.
Jak poruszają się autonomiczne roboty mobilne?
Oczywiście wykorzystanie kamer i czujników odległości to nie wszystko. Aby robot mobilny został wdrożony do pracy, konieczne jest utworzenie na jego potrzeby mapy przestrzeni roboczej. Może się to odbyć poprzez wykonanie ręcznie sterowanego przez operatora przejazdu po obiekcie, w którym robot będzie funkcjonował. W trakcie takiego przejazdu robot mobilny skanuje i zapisuje wszystkie wykryte urządzenia, maszyny, ściany oraz inne elementy, które znajdują się tam na stałe. Oczywiście raz utworzoną mapę można zmieniać, w tym rozszerzać o kolejne strefy. Co ciekawe, można również ograniczyć ich prędkość na konkretnych odcinkach trasy. Programowanie trasy nie trwa długo, dzięki czemu autonomiczne roboty mobilne są bardzo szybko gotowe do pracy.
Do jakich prac można wykorzystać roboty mobilne AGV i AMR?
Możliwości zastosowania autonomicznych robotów mobilnych w magazynach lub fabrykach, czy zakładach produkcyjnych jest mnóstwo. Urządzenia te świetnie nadają się do transportu palet, holowania wózków pasywnych, czy współpracy z przenośnikami rolkowymi. Co ważne, autonomiczne roboty samodzielnie dokonują załadunku oraz transportu ładunków. Niektóre modele mogą przetransportować ładunek o wadze nawet do 1500 kg.
Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że autonomiczne roboty mobilne zapewniają pełne bezpieczeństwo we współpracy z człowiekiem. Wykorzystanie tych urządzeń w swojej firmie zaowocuje nie tylko zwiększeniem wydajności, ale również obniży ilość wypadków, które nawet przy bardzo dużej ostrożności ze strony pracowników czasem się zdarzają. Wchodząc we współpracę z profesjonalną firmą, można liczyć także na to, że zajmie się ona kompleksowym wdrożeniem floty w zakładzie i dostosuje roboty mobilne do jego potrzeb.
Kiedyś pracowałem na jednym magazynie w UK, sporo tam było robotów, ale tych małych, które łaziły w te i wewte i podawały różne towary. Jednego z nich nawet nazwaliśmy Jamie, był jak członek rodziny:) Powiem szczerze, teraz jak to przeczytałem, to zaczyna mi go brakować. To chyba syndrom Wilsona, tej piłki z „Cast Away. Poza Światem”…
Bardzo lubię nowinki technologiczne, ale o takich robotach jeszcze nie słyszałem, będę musiał się doszkolić w temacie, bo brzmi dość ciekawie. Jestem zaintrygowany w jakim kierunku będzie się to rozwijać.
Roboty mobilne to moim zdaniem przyszłość, jeśli chodzi o magazynowanie. Nie ma się co oszukiwać, młodych ludzi jest coraz mniej i w jakiś sposób trzeba zastępować pracowników, zwłaszcza tych wykonujących prace fizyczne, które są w stanie przejąć roboty.
A ja myślałam, że jak artykuł o automatycznych robotach mobilnych, to że przeczytam sobie o popularnym ostatnio Kerfusiu. Ale to jednak nie takie roboty 😀