pracownik na hali produkcyjnej

Automatyczne roboty mobilne — czym są, jak się poruszają?

Prowadząc przedsiębiorstwo z branży przemysłowej lub logistycznej, koniecznie trzeba być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi. Obecnie istnieje wiele możliwości automatyzacji procesów produkcyjnych, co więcej, istnieje możliwość całkowitej automatyzacji intralogistyki w fabrykach. Pozwalają na to m.in. autonomiczne roboty mobilne oraz zaawansowane oprogramowania. Co warto wiedzieć o autonomicznych robotach mobilnych? Zapraszamy do lektury.

Czym są autonomiczne roboty mobilne?

Autonomiczne roboty mobilne to urządzenia, które nie wymagają zewnętrznej infrastruktury do nawigowania, czym różnią się od robotów AGV, które wymagają wydzielenia specjalnych tras, po których mają się poruszać, przy pomocy np. pasków magnetycznych zainstalowanych w podłodze. Jak sama nazwa wskazuje, autonomiczne roboty mobilne stworzone przez AIUT nie wymagają też tego, by ktoś nimi sterował.

Nowoczesne roboty AMR samodzielnie poruszają się w danej przestrzeni, omijając przeszkody oraz ludzi, ponadto same na bieżąco dobierają optymalną trasę przejazdu, a wszystkie te czynności odbywają się bezkolizyjnie. Jest to możliwe dzięki wyposażeniu robotów mobilnych w kamery oraz czujniki odległości, które skanują otoczenie.

Jak poruszają się autonomiczne roboty mobilne?

Oczywiście wykorzystanie kamer i czujników odległości to nie wszystko. Aby robot mobilny został wdrożony do pracy, konieczne jest utworzenie na jego potrzeby mapy przestrzeni roboczej. Może się to odbyć poprzez wykonanie ręcznie sterowanego przez operatora przejazdu po obiekcie, w którym robot będzie funkcjonował. W trakcie takiego przejazdu robot mobilny skanuje i zapisuje wszystkie wykryte urządzenia, maszyny, ściany oraz inne elementy, które znajdują się tam na stałe. Oczywiście raz utworzoną mapę można zmieniać, w tym rozszerzać o kolejne strefy. Co ciekawe, można również ograniczyć ich prędkość na konkretnych odcinkach trasy. Programowanie trasy nie trwa długo, dzięki czemu autonomiczne roboty mobilne są bardzo szybko gotowe do pracy.

Do jakich prac można wykorzystać roboty mobilne AMR?

Możliwości zastosowania autonomicznych robotów mobilnych w magazynach lub fabrykach, czy zakładach produkcyjnych jest mnóstwo. Urządzenia te świetnie nadają się do transportu palet, holowania wózków pasywnych, czy współpracy z przenośnikami rolkowymi. Co ważne, autonomiczne roboty samodzielnie dokonują załadunku oraz transportu ładunków. Niektóre modele mogą przetransportować ładunek o wadze nawet do 1500 kg.

Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że autonomiczne roboty mobilne zapewniają pełne bezpieczeństwo we współpracy z człowiekiem. Wykorzystanie tych urządzeń w swojej firmie zaowocuje nie tylko zwiększeniem wydajności, ale również obniży ilość wypadków, które nawet przy bardzo dużej ostrożności ze strony pracowników czasem się zdarzają. Wchodząc we współpracę z profesjonalną firmą, można liczyć także na to, że zajmie się ona kompleksowym wdrożeniem floty w zakładzie i dostosuje roboty mobilne do jego potrzeb.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach