mężczyzna szusujący na nartach

Nauka jazdy na nartach czy na snowboardzie? Co wybrać?

Sporty zimowe, głównie narty oraz snowboard, zyskują na popularności z roku na rok. Szacuje, że w zeszłym sezonie ze stoków skorzystało aż 15% naszych rodaków. Jest to tendencja rosnąca, dlatego wielce prawdopodobne jest pobicie tego rekordu w tym roku. Chcesz dołączyć do grona fanów śnieżnego szaleństwa i nauczyć się jeździć na nartach albo snowboardzie, ale nie wiesz co wybrać? Ten artykuł jest dla Ciebie!

Jak nauczyć się jeździć na nartach, snowboardzie?

Rozpoczęcie przygody z białym szaleństwem możliwe jest w każdym wieku. Zaleca się, aby dzieci spróbowały jazdy na nartach najwcześniej w wieku 3 lat, z kolei na snowboardzie – 5 lat. Pierwszą bardzo ważną kwestią dla uczących się, zarówno maluchów, jak i dorosłych, jest wybór odpowiedniego stoku. Najlepiej sprawdzą się te oznaczone na mapkach kolorem zielonym bądź niebieskim. Są one idealne dla początkujących. Doskonałym pomysłem będzie nauka jazdy na nartach w Istebnej, gdzie znaleźć można trasy dla uczących się oraz szkółki jazdy z profesjonalnymi instruktorami. Warto skorzystać z usług firmy Base Camp, która w swojej ofercie, oprócz nauki narciarstwa, posiada także szereg innych atrakcji idealnych dla fanów białego szaleństwa. Rozpoczynając przygodę ze sportami zimowymi, koniecznie jest zgromadzenie potrzebnego sprzętu – nart lub snowboardu, butów, kasku, ewentualnie kijków oraz gogli. Nie warto kupować całego osprzętu na początku swojej przygody ze sportami zimowymi, najlepiej będzie skorzystać z wypożyczalni. Konieczny jest także właściwy ubiór, niekoniecznie designerski kombinezon za kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, ale nieprzemakalne spodnie oraz kurtka, rękawice i skarpety to must have. Nie wiesz, czy zdecydować się na narty, czy snowboard? Poniżej znajdziesz wady i zalety tych rozwiązań. My nie będziemy stawać po żadnej ze stron. Możemy jedynie zarekomendować spróbowanie obydwóch form poruszania się po stoku i wybrania tej, która będzie sprawiała więcej frajdy.

Czy warto jeździć na nartach?

Pomimo zaciekłej walki pomiędzy narciarzami i snowboardzistami musimy przyznać, że narty są częściej wybieranym sportem zimowym. Z czego może to wynikać? Przede wszystkim z bardziej bezpiecznej nauki. Jazda na nartach pozwala na zachowanie większej stabilności, nie pojawia się uczucie „spętania” nóg, jak w przypadku snowboardu. W związku z tym w początkowej fasie szkolenia się pojawia się mniej upadków i kontuzji – jednak może zmienić się to wraz z wyborem coraz to trudniejszych tras przejazdu. Dodatkowo wjazd na nartach jest dużo łatwiejszy każdym wyciągiem. Nie zapominajmy, że podczas jazdy wykorzystywane są kijki. To doskonała pomoc, gdy teren zrobi się zbyt płaski i jazda stanie się powolna i monotonna. Ważnym plusem dla wielu narciarzy jest także to, że można jeździć w trudniejszych warunkach, takich, które dla snowboardzistów stanowią ogromne zagrożenie. Narty mają jednak swoje minusy. Dla wielu osób dość trudne może być opanowanie poruszania się, co wynika z konieczności skoordynowania pracy wszystkich 4 kończyn. W wielu przypadkach trudno też przyzwyczaić się do butów, które mogą być dość „twarde” i niewygodne.

Jakie wady i zalety ma snowboard?

Snowboard to doskonały sport dla osób, które chcą szybko zauważyć efekty swojej nauki. Choć bywa ona bolesna z powodu większej liczby upadków, progres można dostrzec dużo szybciej niż w przypadku nart. Dla wielu osób deska jest dużo łatwiejsza do opanowania, zwłaszcza gdy wcześniej praktykowali jazdę np. na deskorolce. Na snowboardzie dużo szybciej można także nauczyć się wykonywać efektowne triki. W większości przypadków buty snowboardowe są dużo wygodniejsze niż narciarskie. Co ciekawe podczas jazdy na snowboardzie zaangażowana jest większa liczba mięśni, niż w czasie praktykowania narciarstwa. Niestety należy zaznaczyć, że wjazd wyciągiem orczykowym z deską może być nie lada wyzwaniem. Dodatkowo warto pamiętać, że jazda z niekorzystnych warunkach jest niebezpieczna, nie tylko dla początkujących, ale i zaawansowanych snowboardzistów.

2 thoughts on “Nauka jazdy na nartach czy na snowboardzie? Co wybrać?

  1. Zdecydowanie wolałabym jeździć na nartach… Wole mieć ciało na wprost niżeli obracać się w bok i pędzić w takiej pozycji.

  2. Moja siostra po snowboardzie musiała mieć operację kolana, narty wydają się być bezpieczniejsze, szczególnie dla świeżaka

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach