Chociaż korzystanie z usług adwokata nie jest przy rozwodzie obowiązkowe, wiele osób decyduje się na ten krok. Dlaczego? Przede wszystkim z powodu napiętej sytuacji między małżonkami, zawiłości prawnych, braku zrozumienia przepisów itp. Powodów, dla których osoby rozwodzące się, sięgają po pomoc specjalisty, może być wiele. W czym więc przyda się wsparcie adwokata podczas rozprawy rozwodowej?
Adwokat a kwestie formalne
Dla prawnika żadne wnioski nie stanowią problemów. Po zapoznaniu się z sytuacją rodzinną danej osoby, adwokat od rozwodów pomoże w złożeniu pozwu (adwokat-krzyzak.pl) lub doradzi, jak na niego odpowiedzieć. Wskaże, jakie załączniki do pisma będą niezbędne, przygotuje wniosek związany z ustaleniem alimentów lub zabezpieczeniem kontaktów z dziećmi. Pomoc adwokata jest niezbędna, jeśli ktoś ma problemy z rozumieniem języka urzędowego, nie wie, jak interpretować niektóre przepisy i pouczenia.
Rozwód z orzeczeniem o winie
Najczęściej pomoc adwokata przydaje się podczas rozwodów z orzekaniem o winie. Takie sprawy przeważnie są trudne dla obu stron. Jeden małżonek może celowo manipulować i zastraszać daną osobę, by sąd wydał korzystny dla niego wyrok. W takiej sytuacji lepiej mieć fachowca, który będzie reagował na takie próby i skutecznie obroni pokrzywdzoną osobę. W dodatku sprawy z orzekaniem o winie mogą ciągnąć się latami. To będzie wiązało się z przesłuchiwaniami świadków, zbieraniem dowodów itp., a w tym wszelkie wskazówki adwokata i sama jego obecność mogą być bardzo pomocne.
Adwokat przyda się też w sytuacji, kiedy zachodzą podejrzenia co do tego, że strona może chcieć utrudniać kontakt z dzieckiem, gdy nastawia dziecko przeciwko małżonkowi, gdy są przesłanki, że może nie chcieć płacić alimentów.
Kiedy małżeństwo ma dzieci, adwokat może pomóc na etapie wnioskowania o przyznanie alimentów. Możliwe jest też staranie się o alimenty dla małżonka, jeśli zachodzą ku temu przesłanki. Prawnik doradzi także, jak określić zakres władzy rodzicielskiej i kontakty z dzieckiem. Jego wiedza i doświadczenie może być przydatne również w ustaleniu podziału majątku.
Z usług adwokata warto też skorzystać, kiedy strona wie, że drugi małżonek ma już adwokata. To może budzić podejrzenia, że rozwód nie odbędzie się za porozumieniem stron. Wówczas warto mieć swojego przedstawiciela w sądzie, który będzie bronił nas na wypadek nieprzewidzianych okoliczności.
Szybkość sprawy rozwodowej
Chociaż adwokat nie ma wpływu na szybkość sprawy rozwodowej i nie może go przyspieszyć, skorzystanie z jego usług może mieć jednak na to wpływ. Dlaczego? Wszystko przed prawidłowo przygotowany wniosek. Jeśli ktoś zdecyduje się na rozwód bez adwokata, sam musi zadbać o wypełnienie formularza, dołączenie dokumentów itp. Jeśli zrobi to niewłaściwie, wówczas wszystko może się przedłużyć. Najczęściej winne temu są braki formalne. Wtedy wezwana strona musi je uzupełnić, a to może opóźnić rozwód nawet o kilka tygodni.