Niestety, na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. To kiedy przelew zostanie odnotowany na koncie, zależy od tego, jakie są godziny sesji wychodzących w banku nadawcy oraz godziny sesji przychodzących w banku adresata. Każdy bank prowadzi inny system księgowania przelewów. Ponadto kluczowe znaczenie ma również to czy mowa o zwykłym, czy o ekspresowym przelewie. Na pytanie, kiedy dojdzie przelew, postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
Kiedy dojdzie przelew – system Elixir
System Eliksir to skrót od Elektronicznej Izby Rozliczeniowej. Jest to elektroniczny system, który obsługuje rozliczenia międzybankowe w zakresie przelewów, poleceń zapłaty, dowodów wpłaty oraz obsługi czeków. Elixir podlega kontroli przez Krajową Izbę Rozliczeniową, co zapewnia płynność w realizowaniu płatności pomiędzy bankami. Odpowiada również za to, czy poszczególne operacje są zgodne z obowiązującymi przepisami sektora bankowego. Elixir zapewnienia również szybką wymianę informacji pomiędzy wszystkimi bankami, które z niego korzystają. System ten działa już od ponad 20 lat.
System ten Elixir działa na podstawie sesji wychodzących oraz przychodzących. Podczas sesji wychodzącej informacje o oczekujących zleceniach są przekazywane do Krajowej Izby Rozliczeniowej. Przetwarzane są wówczas zlecenia nadane przed daną godziną. Wszelkie informacje, które trafiają do Krajowej Izby rozliczeniowej, przekazywane są w formie komunikatów rozliczeniowych, niepieniężnych. W tym miejscu zlecenia oczekują na nadejście najbliższej sesji przychodzącej w banku odbiorcy.
Podczas sesji przychodzącej, bank księguje wszystkie nadchodzące zlecenia, które trafiają na konta odbiorców.
Godziny sesji wychodzących oraz przychodzących są ustalane indywidualnie przez banki w zależności od ich wewnętrznych potrzeb. Stąd duża rozbieżność między sesjami rozliczeniowymi, ponieważ nie są one jednakowe. Banki posiadają zazwyczaj trzy sesje wychodzące oraz trzy sesje przychodzące.
Kiedy dojdzie przelew- jak sprawdzić?
Jeżeli chcemy dowiedzieć się, kiedy nadane przez nas pieniądze znajdą się na koncie odbiorcy, wystarczy skorzystać z gotowych tabel z wyszczególnionymi godzinami sesji przelewów wychodzących i przychodzących dla poszczególnych banków. Dzięki takim zestawieniom możliwe jest również sprawdzenie godziny najbliższej sesji przychodzącej w banku odbiorcy. Tego typu tabele są na bieżąco aktualizowane ze względu na zmiany, jakie zachodzą w danych systemach bankowych, które motywowane są np. zmianą banku.
Kiedy oczekujemy na przelew, często towarzyszą nam przy tym nerwy i stres, ale można sobie tego zaoszczędzić, jeśli pozna się zasady księgowania w poszczególnych bankach. To samo dotyczy przelewów, które my wykonujemy. Najlepiej robić przelewy do godziny 15.00 wtedy nawet bez sprawdzania tabeli księgowania sesji przychodzących i wychodzących, można mieć pewność, że środki wpłyną na konto tego samego dnia.