jak-napisac-list-motywacyjny-jak-zwiekszyc-szanse-na-otrzymanie-pracy

Jak napisać list motywacyjny i zwiększyć szanse na otrzymanie pracy?

Dobrze napisany list motywacyjny może znacznie zwiększyć twoje szanse na otrzymanie wymarzonej pracy. A jak napisać taki dokument? Czy warto kierować się wzorem, czy lepiej napisać kreatywny i oryginalny list? Co zrobić, aby pracodawca przeczytał list motywacyjny i spośród wszystkich kandydatów wybrał właśnie ciebie? Podpowiadamy.

List motywacyjny – dlaczego warto?

Wiele osób, które szukają pracy, ogranicza się jedynie do sporządzenia CV. Jednak list motywacyjny może znacznie zwiększyć twoje szanse na pracę w firmie, o której marzysz. Dlaczego? Z CV pracodawca jedynie dowie się, jakie jest twoje wykształcenie i gdzie wcześniej pracowałeś, z kolei list motywacyjny to najlepsza okazja, by przekonać pracodawcę, że jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko, jeszcze przed rozmową kwalifikacyjną.

Ponadto list motywacyjny powinien być dopasowany do oferty pracy i konkretnych przedsiębiorstw, do których chcesz się przyjąć. Dzięki temu rekrutujący będą wiedzieć, że zależy ci na wybranym stanowisku i nie wysyłasz takich samych dokumentów do setki innych firm.

Jak napisać list motywacyjny?

Dobry list motywacyjny powinien być krótki i przekonujący, dlatego jego napisanie wcale nie jest takie proste. Trudno przekonać kogoś w zaledwie kilku zdaniach, o tym, że to właśnie ciebie powinien przyjąć do swojej firmy. Długie i oklepane listy mogą wylądować w koszu, ponieważ pracodawcy zazwyczaj nie mają czasu na ich przeczytanie. Jak zatem napisać list motywacyjny, aby otrzymać wymarzoną pracę?

Przede wszystkim należy być przekonującym, warto również zrezygnować z oklepanych formułek, typu: „W odpowiedzi na ofertę pracy zamieszczoną w…”, ponieważ takie sformułowania powtarza praktycznie każdy, więc nie zwrócą one uwagi pracodawcy. Pisząc taki dokument, trzeba także pamiętać o podstawowych kwestiach, takich jak odpowiednie sformatowanie tekstu czy zwroty grzecznościowe, które sporo mówią o kandydacie.

Co napisać w liście motywacyjnym?

Podstawowe informacje, które powinny być zawarte w każdym liście motywacyjnym to aktualna data i miejsce, twoje dane kontaktowe i dane pracodawcy, informacja, o jakie stanowisko się ubiegasz, przekonujące argumenty, dlaczego to ty jesteś idealnym kandydatem i w jaki sposób pomożesz pracodawcy/usprawnisz działanie firmy, zapewnienie o rzetelności, dyspozycyjności i gotowości do osobistego spotkania, a także podpis (może być elektroniczny lub własnoręczny).

List motywacyjny – o czym pamiętać?

Aby twój list motywacyjny okazał się skuteczny, zaadresuj go do konkretnej osoby, która odpowiada za rekrutację. Zazwyczaj możesz sprawdzić to na stronie internetowej firmy lub kontaktując się z działem HR. Pamiętaj również, aby nie kopiować informacji, które podałeś już w CV. List motywacyjny powinien mieć większą zawartość, podaj w nim konkretne osiągnięcia i sytuacje z twojej kariery zawodowej, którymi możesz się pochwalić. Pamiętaj również, aby nie opisywać wszystkich swoich umiejętności, a jedynie te, które będziesz mógł wykorzystać na danym stanowisku.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach