Każdy chciałby oszczędzać, choć jak się okazuje, mało komu się to udaje. Istnieje też pewna grupa osób, które uważają, że nie mają jak ani z czego oszczędzać, co nie jest prawdą. Oszczędzać może każdy – mało, dużo to nie ważne – jeżeli wiemy jak to robić, jesteśmy w stanie każdego miesiąca odłożyć nawet niewielkie sumy. Oto kilka porad odnośnie tego, jak skutecznie oszczędzać!
1. Planuj swoje wydatki
Planowanie wydatków to najprostsza i jednocześnie najtrudniejsza metoda, ponieważ wymaga od nas systematyczności oraz silnej woli. Planowanie warto rozpoczynać z początkiem każdego miesiąca, biorąc pod uwagę swoje dochody, konieczne wydatki oraz możliwe okazjonalne wypływy pieniędzy (zakup ubrań, imprezy, prezenty). Sumując wszystkie wydatki, zestawiamy to z dochodami, a różnicę, czyli nadwyżkę możemy uznać za nasze oszczędności.
Dodatkowo planowanie to także chodzenie z listą na zakupy, aby nie wydawać więcej, niż jest to konieczne. Co istotne, jeżeli mamy nadwyżkę finansów, warto od razu każdego miesiąca odkładać określoną sumę – dzięki temu nie będzie nas potem kusiło, by wydać więcej.
Warto też korzystać z promocji i rabatów, a także porównywać ceny produktów i usług między sobą. Często też robienie zakupów przez internet może nas wyjść taniej, niż w sklepach stacjonarnych – można to sprawdzić.
2. Nie trać pieniędzy na bankach
O co konkretnie chodzi? Można tutaj wymienić kilka konkretnych przypadków. Jednym z nich jest nadmierna ilość kont bankowych – nie nieużywane generują niepotrzebne koszty, więc lepiej się ich pozbyć. Po drugie opłaty za karty – jeżeli używamy kart do wypłacania pieniędzy, lepiej róbmy to w rodzimych bankomatach, wypłacając je z obcych, banki pobierają dodatkową prowizję. Chyba że mamy konto bez prowizji.
Niektóre banki oferują też dodatkową możliwość, która polega na odkładaniu niewielkich kwot na konto oszczędnościowe za każdym razem, gdy płacimy kartą. Przy okazji warto też szukać ciekawych promocji banków – często zdarzają się oferty, które przy założeniu nowego konta w banku oferują dodatkową gotówkę.
Mamy kredyty, karty kredytowe lub inne zobowiązania? Postarajmy się je jak najszybciej spłacić, żeby pozbyć się tego zbędnego dodatkowego obciążenia naszego budżetu! Ciekawostka – jeżeli mimo obciążeń damy radę każdego miesiąca nieco zaoszczędzić, uzbierana kwota może pomóc nam w szybszej spłacie zobowiązań.
3. Zrezygnuj z używek
Palisz? Lubisz od czasu do czasu wypić sobie piwo? A może twoją miłością są słodycze? Zamiast wydawać pieniądze na używki, warto na tym zaoszczędzić (a przy okazji zadbać o swoje zdrowie). Można byłoby nawet zrobić tak, że za każdym razem, gdy najdzie nas ochota, żeby wydać pieniądze w tym celu, odłóżmy te pieniądze na bok – na koniec miesiąca okaże się, ile tracimy w ten sposób! Zaoszczędzona kwota oczywiście może zostać wydana tak, jak będziemy chcieli, albo odłóżmy ją na konto oszczędnościowe.
4. Oszczędzaj przez ekonomiczną jazdę
Posiadanie samochodu kosztuje i to nie mało – kierowcy wiedzą o tym bardzo dobrze. Na aucie można zaoszczędzić na kilka sposobów. Po pierwsze, jeżeli jest taka możliwość i nie udajemy się daleko, warto przesiąść się na inny środek transportu (autobus, pociąg, rower). Po drugie to, w jaki sposób jeździmy, też ma znaczenie – nadmierne obciążenie pojazdu czy brawurowa, ostra jazda znacząco zwiększa zużycie paliwa. Warto zapoznać się bliżej z pojęciem ecodrivingu i carpoolingu.
5. Oszczędzaj na jedzeniu i podróżach
Jak można oszczędzać w tych dwóch kategoriach? Przede wszystkim warto zrezygnować z jedzenia na mieście, które zazwyczaj pochłania całkiem sporo pieniędzy. Zamiast tego, lepiej samodzielnie zacząć gotować, także dania, które możliwe są od odgrzania w późniejszym czasie, gdy nie mamy, kiedy siedzieć w kuchni.
Jeżeli chodzi o podróże – powinno się je planować z dużym wyprzedzeniem, dzięki temu będzie możliwe złapanie ciekawych okazji i promocji. Czasem też nie potrzeba daleko wyjeżdżać, by dobrze spędzić czas i nie trzeba koniecznie każdego roku wyjeżdżać za granice. Poza tym, jeżeli wdrożymy plan regularnego oszczędzania, pieniądze na wyjazdy i tak się znajdą.
6. Chcąc oszczędzać – miej cel!
Każdy z nas chce oszczędzać i można znaleźć miliony sposobów na to, by to zrobić. Jednak to na nic, jeżeli nie będziemy mieć konkretnego celu oszczędzania. Może planujemy jakiś daleki wyjazd? A może zbieramy na nowy samochód lub inną rzecz, którą chcielibyśmy mieć, ale normalnie nas na to nie stać? Odkładane pieniądze są naszym kapitałem – oszczędnościami, które możemy wydać dowolnie. Pozawalają nam nie tylko realizować marzenia, ale też uniknąć dodatkowych obciążeń w postaci kredytów czy pożyczek (albo przynajmniej znacząco obniżają te zobowiązania). Innymi słowy – służą nam.