Jednym z często wybieranych rozwiązań przez przedsiębiorców, jest wynajem hal magazynowych, w celu składowania i dystrybucji towarów. Pod wieloma względami to rozwiązanie przemawia do wielu, jednak w jaki sposób wybrać magazyn pod swoje potrzeby? Jakie są ich typu i na co wracać uwagę?
Wynająć czy wybudować magazyn?
Przed tym dylematem stoi wielu przedsiębiorców i jest to jeden z popularniejszych tematów, jaki powszechnie się porusza. Zarówno budowa, jak i wynajem magazynów mają swoje zalety i wady i zanim zdecyduje się na konkretne działanie, warto wcześniej je poznać.
Jeszcze kilka lat temu, częściej miało się do czynienia z zakupem lub budową magazynu, ponieważ uważało się to za rozwiązanie tańsze i prostsze. Mimo wszystko stawianie własnych magazynów sporo kosztuje, nie tylko pieniędzy, ale i czasu, do tego należy nim jeszcze stale zarządzać, nawet wówczas, gdy na stanie nie ma żadnych towarów.
Wynajem magazynów jest nieco droższy, jednak właściciel firmy może wybrać taki, który rzeczywiście odpowiada jego potrzebom, czyli taką powierzchnię, jaka realnie będzie wykorzystywana. Poza tym, poza kosztem wynajmu, ponosi też opłaty związane z mediami eksploatacją. Nie trzeba się jednak obawiać o to, co się stanie, gdy nadejdzie kryzys i co zrobić z takim budynkiem.
Z pewnością należy rozważyć, jakie potrzeby ma firma i obliczyć, które rozwiązanie będzie bardziej opłacalne.
Jakie są rodzaje magazynów?
Na rynku można znaleźć kilka typów magazynów, co może pomóc w lepszym dopasowaniu do realnych potrzeb i branży, w której się działa. Jest o tyle ważne, że mogą mieć one różne funkcje i przeznaczenie, a więc nie ma tu mowy o rozwiązaniach uniwersalnych. Rodzaje magazynów wymienia i opisuje specjalistyczny poradnik www.TopMagazyny.pl, z którego można dowiedzieć się, że ze względu na warunki techniczne, wysokość składowania i funkcję, można wyróżnić ich kilka. Tak więc dzielimy je na:
- Techniczno-budowlane: otwarte, półotwarte i zamknięte
- Wysokość składowania: niskiego (do 4,2 m), średniego (od 4,2 do 7,2 m) i wysokiego (od 7,2 do 25 m)
- Specjalne: długoterminowe, celne, kontenerowe, dostawcze, produkcyjne, przemysłowe, prywatne
Jak wybrać magazyn do wynajęcia?
Z racji tego, że na rynku dostępnych jest bardzo wiele rodzajów magazynów, może być trudne zweryfikowanie tego, czego będzie konkretnie potrzebowała firma. Do tego dochodzi też fakt, iż magazyny same w sobie w ostatnich latach powstawały jak grzyby po deszczu, więc wybór jest naprawdę spory.
Ponieważ zazwyczaj umowę wynajmu podpisuje się na co najmniej kilka lat, warto dokładnie rozpisać sytuację swojej firmy i jej plany. Ważna jest więc powierzchnia, co pozwoli na określenie, jak wiele towarów będzie potrzebne do składowania i czy w przyszłości oczekujemy dalszego rozwoju firmy.
Druga kwestia to lokalizacja, która często uzależniona jest także rodzaju prowadzonej działalności. Warto rozważyć to, czy magazyn powinien znajdować się w miarę blisko, w centrum miasta, a może poza miastem? W mieście zazwyczaj jest drożej, poza miastem z kolei może być mniej wygodnie, jako że dojdzie problem pracowników i ich dostępu do miejsca pracy.
Ważna jest też droga dojazdowa do magazynu, zwłaszcza jeżeli konieczne jest, aby wjeżdżały tam ciężkie auta… jak tylko trochę popada na piaskowej albo żwirowej łatwo się zakopać, warto wziąć to pod uwagę