Mężczyzna podpisujący dokument

Uprowadzenie dziecka przez męża, żonę… Co robić?

Uprowadzenie dziecka przez męża lub żonę, to sytuacje, które wbrew pozorom, wcale nie wydarzają się rzadko. W mediach coraz częściej można usłyszeć o takich przypadkach. Co w takiej sytuacji ma robić drugi rodzic? Gdzie może szukać pomocy, żeby odzyskać dziecko?

Uprowadzenie a porwanie dziecka

Uprowadzenie a porwanie rodzicielskie to dwa różne pojęcia, warto znać ich znaczenie, by wiedzieć, co w konkretnej sytuacji zrobić. Uprowadzenie rodzicielskie to złamanie prawa karnego. Dochodzi do niego wtedy, kiedy rodzic pozbawiony jest praw rodzicielskich lub zostały one zawieszone, ograniczone. Porwanie rodzicielskie ma miejsce wtedy, kiedy decyduje się na nie rodzic, mający pełnię praw rodzicielskich. Do takiej sytuacji dochodzi przeważnie wtedy, kiedy następuje rozpad rodziny. Mąż lub żona zabiera dziecko, wyjeżdża i nie informuje drugiej strony o nowym miejscu pobytu małoletniego.

Uprowadzenie rodzicielskie dziecka – co robić?

Uprowadzenie rodzicielskie najczęściej następuje w sytuacji konfliktu między rodzicami. Podczas rozwodu zapada decyzja, czy władza rodzicielska przysługuje obu stronom, czy któraś z nich jest ograniczona. Jeśli rodzice się rozwodzą i dziecko zamieszkuje z jednym z nich, drugi przeważnie ma ograniczoną władzę rodzicielską. Wówczas mogą pojawić się problemy, gdy jeden z rodziców takiego postanowienia nie zaakceptuje. W niektórych przypadkach dochodzi do bezprawnego zabrania małoletniego drugiej stronie. Co w takiej sytuacji robić? Na początku należy zgłosić zawiadomienie o uprowadzeniu dziecka. Kolejnym krokiem może być wniosek do Ministerstwa Sprawiedliwości. W takich sytuacjach warto korzystać z pomocy specjalisty. Uprowadzenie dziecka to zadanie dla adwokata (tu np. adwokat z Wrocławia), szczególnie jeśli wiemy, że drugi rodzic mógł wywieźć je poza granice kraju.

Porwanie rodzicielskie – co warto wiedzieć?

Jak już wspomnieliśmy, do porwania rodzicielskiego dochodzi wtedy, kiedy rodzic posiada pełnię praw rodzicielskich. Zdarza się, że podczas rozwodu sąd przyznaje opiekę rodzicielską na równi obu stronom, o ile są oni w stanie sprawować w ten sposób swoje obowiązki. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec mają prawo do decydowania o miejscu pobytu dziecka. Porwanie rodzicielskie następuje wtedy, gdy jedna ze stron zabiera małoletniego i nie informuje matki/ojca o tym, gdzie znajduje się dziecko. W tej sytuacji sprawa jest nieco skomplikowana. Zgłoszenie tego faktu na policję niewiele może dać. Funkcjonariusze nie będą mieli podstaw, by podjąć działania. W takim przypadku trzeba wystąpić do sądu opiekuńczego w celu ustalenia miejsca pobytu dziecka. Warto przy tym wnioskować o ustalenie władzy rodzicielskiej i ograniczenie lub pozbawienie władzy rodzicowi, który dopuścił się porwania. Strona, która dopuściła się porwania, rzadko kiedy w pokojowy sposób będzie chciała oddać dziecko. Czasem konieczna będzie asysta policji. Warto być jednak świadomym tego, że porwanie rodzicielskie może mieć poważne konsekwencje prawne.

1 thought on “Uprowadzenie dziecka przez męża, żonę… Co robić?

  1. Napisano, że do porwania rodzicielskiego dochodzi wtedy, kiedy ” decyduje się na nie rodzic, mający pełnię praw rodzicielskich.”
    A co w przypadku biologicznych rodziców, którzy nie mają ich w pełni? Prawo to rozdziela i jest jakieś inne postępowanie? Trzeba przyznać, że to przykry, ale bardzo fascynujący temat…

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach