Masaż leczniczy

Jak załatwić sanatorium? Co zabrać do sanatorium, jak często można jeździć?

Wyjazd do sanatorium to jeden z popularniejszych sposobów na podreperowanie stanu zdrowia i z założenia każdy z nas ma do tego prawo. Niestety, ale teoria mocno rozmija się z praktyką i chcąc ubiegać się o wyjazd do uzdrowiska, trzeba uzbroić się w cierpliwość – oczekiwanie na termin zazwyczaj trochę trwa. Jak jednak to załatwić i co będzie nam potrzebne do wyjazdu? Jak często można korzystać z uzdrowiska?

Jak załatwić wyjazd do sanatorium?

Aby uzyskać zgodę na wyjazd do sanatorium, muszą być względem tego odpowiednie przesłanki zdrowotne, choć najczęściej wystarczy po prostu skierowanie na leczenie uzdrowiskowe wydawane przez lekarza rodzinnego lub specjalistę. Leczenie takie powinno być uzasadnione, to jest, powinno się wykazać, że jest zasadne i będzie miało wpływ na stan pacjenta.

Kolejnym krokiem po uzyskaniu skierowania jest dostarczenie go do oddziału NFZ – może zrobić to lekarz albo sam pacjent. Tam z kolei, po zapoznaniu się ze wszystkimi informacjami, zostanie ocenione, czy osoba ta rzeczywiście może na taki wyjazd się udać. Innymi słowy, ocenia się celowość skierowania. Ustala się więc czy leczenie ma sens, czy go nie ma i na tej podstawie przyjmuje lub odrzuca skierowanie.

Co ważne w skierowaniu należy uwzględnić miejsce oraz rodzaj leczenia czy rehabilitacji. Jeżeli zostanie ono przyjęte pozytywnie, NFZ odsyła informacje o rodzaju leczenia, miejscu oraz dokładnej dacie rozpoczęcia turnusu (informacja o terminie wyjazdu musi być przekazana nie później niż 14 dni przed turnusem).

Ile trwa oczekiwanie na wyjazd do sanatorium?

Każdy, kto starał się o wyjazd do sanatorium, wie doskonale, że w tym wypadku należy uzbroić się w cierpliwość. Czas oczekiwania waha się zazwyczaj od 12 do 18 miesięcy, czasem nawet do pełnych 2 lat. Co istotne, samo kierowanie jest ważne przez 18 miesięcy, więc jeżeli w tym czasie nie otrzymamy żadnych powiadomień, traci ono ważność i trzeba się starać o nowe. Wszystkie skierowania są rejestrowane w systemie, gdzie za pomocą wyszukiwarki można sprawdzać informacje na temat naszego skierowania oraz dowiedzieć się o czasie oczekiwania.

Mniej czeka się na wyjazd w ramach ZUS, bo średnio ok. 8 tygodni. Jeden minus – aby uzyskać wyjazd do sanatorium z ZUS-u, należy najpierw otrzymać od orzecznika zaświadczenie o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy na czas określony.

Jak często można jeździć do sanatorium?

Z racji dużej ilości chętnych i długiego czasu oczekiwania, NFZ ogranicza możliwość wyjazdów do sanatorium. Obecnie możliwe jest realizowanie tego typu leczenia co najwyżej raz na 12 miesięcy. Planowane są jednak zmiany, na podstawie których będzie to możliwe raz na 18 miesięcy.

Co zabrać do sanatorium?

Przygotowując się do wyjazdu, należy pamiętać o tym, by zabrać ze sobą wszystkie niezbędne rzeczy. Zalicza się do nich choćby skierowanie na leczenie, dowód tożsamości, dokumentacja medyczna, a także leki, które się zażywa. Nie można też zapomnieć o pieniądzach, ponieważ NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów wyjazdu i może być konieczne dopłacanie do pokoi czy wyżywienia, a także korzystania z dostępnych na miejscu rozrywek.

Należy też odpowiednio skompletować ubrania oraz rzeczy osobiste. Oprócz ubrań potrzebnych na co dzień (w zależności od pogody), konieczne będą też wygodne stroje do ćwiczeń, stroje kąpielowe i klapki, wygodne obuwie sportowe oraz ręczniki.

Sanatorium na NFZ czy prywatnie?

Coraz częściej, zamiast czekać na termin do sanatorium na NFZ, zaczyna się wybierać turnusy prywatne. Plusem jest to, że nie ma konieczności przedstawiania skierowania, można samodzielnie wybrać miejsce leczenia, a także nie czeka się na to miesiącami czy wręcz latami. Dużym minusem są za to koszty – sanatorium prywatne opłaca w całości pacjent, a ceny takich turnusów często są bardzo wysokie. Leczenie takie też jest zazwyczaj krótsze – czas trwania zazwyczaj wynosi od 6 do 14 dni, gdy na NFZ najczęściej rehabilitacja wyznaczana jest na okres co najmniej 21 dni, a przy rehabilitacji uzdrowiskowej 28 dni.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach