seniorzy

Co zabrać do sanatorium? 10 rzeczy, które przydadzą się w sanatorium

Dla wielu osób z problemami zdrowotnymi wyjazd do sanatorium jest możliwością, aby zadbać o siebie. To miejsce, w którym wykorzystane są walory rekreacyjne, naturalne oraz przyrodnicze, np. wody mineralne, termalne oraz wiele czynników biofizycznych środowiska, wywierających bardzo korzystny wpływ na organizm człowieka.

Co musisz wiedzieć o pobycie w sanatorium?

Pobyt w sanatorium to wbrew powszechnej opinii nie do końca wakacje. Celem kilkutygodniowej wizyty w uzdrowisku jest nie tylko wypoczynek, ale też poprawa stanu zdrowia kuracjusza. Do sanatorium najczęściej trafiają seniorzy, jednak warunkiem przyjęcia osoby ubiegającej się o miejsce jest przede wszystkim historia choroby pacjenta. Dlatego bardzo ważna jest kompletna dokumentacja medyczna i skierowanie od lekarza.

10 rzeczy, które przydadzą się w sanatorium

Podczas pobytu bierze się udział w różnych aktywnościach, takich jak masaże, kąpiele lub spacery. Dlatego wyjazd wiąże się nie tylko ze spakowaniem do swojej walizki ubrań przydatnych na co dzień, ale również przedmiotów, które dadzą poczucie komfortu w czasie wszelkich czynności wykonywanych w uzdrowisku. Poniższa lista pomoże wybrać, co zabrać ze sobą do sanatorium, aby zawsze mieć pod ręką wszystkie potrzebne rzeczy.

 1. Prywatne dokumenty — przy wyjeździe do sanatorium zawsze należy o nich pamiętać. Dowód osobisty, skierowanie na leczenie sanatoryjne i legitymacja ubezpieczeniowa to niezbędne rzeczy przy rekrutacji. Bardzo istotne są również świadczenia o pobieraniu renty bądź emerytury. Każdy z tych dokumentów jest na tyle ważny, że nieposiadanie choć jednego z nich może skutkować nieprzyjęciem do ośrodka.
 2. Pieniądze — pobyt wiąże się również z opłatami. NFZ nie pokrywa wszystkich kosztów, np. nie jest odpowiedzialne za opłacenie parkingu lub opłaty klimatycznej. Często korzysta się z dodatkowo płatnych zabiegów nieuwzględnionych w pakiecie leczniczym.
 3. Telefon — dzięki niemu będziesz mógł skontaktować się z rodziną i znajomymi.
 4. Dokumentacja medyczna — będąc w sanatorium ważne, żeby mieć ze sobą ostatnie wyniki badań, ponieważ przy konsultacji lekarskiej trzeba powiadomić specjalistę o aktualnych chorobach i wszelkich dolegliwościach, które niepokoją pacjenta.
 5. Aktualnie przyjmowane leki — oprócz samych leków warto wziąć także ich ulotki, żeby w razie potrzeby lekarz miał w nie wgląd.
 6. Przedmioty do higieny osobistej — sprawdź przed wyjazdem, czy spakowane są szczoteczka, pasta do zębów, żel do mycia ciała oraz przedmioty potrzebne do czyszczenia protezy, jeśli ją nosisz.
 7. Wygodne do różnych aktywności obuwie — w miejscu takim jak sanatorium ważne, by mieć ze sobą wygodne buty, a najlepiej różne typy. Na spacery dobre będą adidasy, na basen lub masaże dobrze mieć wygodne klapki, a do pokoju kapcie.
 8. Dobra książka, ulubiona gazeta lub tablet — mimo wielu zajęć, dobrze mieć w uzdrowisku ze sobą coś, aby miło spędzić wolny czas.
 9. Zatyczki do uszu — na wypadek chrapiącego współlokatora lub problemów z zaśnięciem lepiej ubezpieczyć się i wziąć ze sobą zatyczki do uszu. Pozwolą spokojnie przespać noce w nowym otoczeniu.
 10. Ręczniki — sanatorium powinno zapewnić tak ważne przedmioty jak ręczniki, jednak dobrze zabrać ze sobą dodatkowe w razie pójścia na basen.

3 thoughts on “Co zabrać do sanatorium? 10 rzeczy, które przydadzą się w sanatorium

 1. Przydaje się także opaska na oczy, zwłaszcza jak ma się pokój z kimś, kto późno chodzi spać albo wcześnie wstaje 🙂

 2. Ja zawsze biorę też mini wiatraczek przenośny, menopauza nie daje mi żyć, więc może się przydać w każdej chwili 😉

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach