Coraz więcej osób aranżując swoje mieszkanie, decyduje się na salon z aneksem kuchennym. Wciąż jednak rozwiązanie to ma zarówno wielu zwolenników, jak i zagorzałych przeciwników. Dlatego podpowiedzmy, jakie są wady i zalety takiego wnętrza oraz przedstawimy praktyczne wskazówki, jak urządzić salon z aneksem kuchennym.
Salon z aneksem kuchennym – wady i zalety
Na początku chcielibyśmy zaznaczyć, że naszym zdaniem przeważają zalety nad wadami salonu z aneksem kuchennym. Dlaczego? Zaraz się przekonasz.
Zacznijmy od tego, że jest to rozwiązanie idealne dla posiadaczy niedużych mieszkań, w których nie ma miejsca na osobną kuchnię lub jej stworzenie zabierałoby możliwość urządzenia pomieszczenia na pokój dziecięcy, sypialnię czy gabinet. Dzięki temu otwiera się przestrzeń, a co za tym idzie, całość jest optycznie powiększona. W kawalerkach to nierzadko rozwiązanie konieczne, lecz co ciekawe, w nowoczesnym budownictwie stawia się przede wszystkim na salony z aneksem kuchennym. Trend ten jest widoczny wśród większości deweloperów.
Ale to nie jedyne zalety. Aneks kuchenny bardzo dobrze sprawdza się, gdy… przychodzą goście. Wtedy gospodarze nie muszą co chwilę „znikać”, mogą przez cały czas uczestniczyć w rozmowie. Często jest też jedynym sposobem na urządzenie mini jadalni. A jak? Zaraz podpowiemy.
No dobrze, a teraz wady. Przeciwnicy takich aranżacji argumentują, że zapachy z kuchni niosą się na salon. W tym wypadku jednak wszystko się tak naprawdę sprowadza do zakupu dobrego okapu kuchennego. Bez niego zapachy mogą się nieść na całe mieszkanie, bez względu na to, czy kuchnia jest osobnym pomieszczeniem, czy nie. Znacznie bardziej „realną” wadą jest konieczność utrzymywania stałego porządku – w końcu kuchnia jest zawsze „na widoku”. To, jak duży jest to problem, musisz ocenić samodzielnie. A teraz przejdźmy do konkretów.
Jak oddzielić salon od aneksu kuchennego?
Podczas urządzania salonu z aneksem kuchennym, najważniejsze jest wizualne oddzielenie tych dwóch stref, aby żadna z nich nie zdominowała drugiej. Najprostszym i najoczywistszym sposobem jest położenie płytek w kuchni (ma to też uzasadnienie praktyczne) i paneli/drewna w salonie. Oczywiście, muszą do siebie pasować.
To może jednak czasami nie wystarczyć. Warto więc przy okazji skorzystać z możliwości i stworzyć jadalnię. Jak? Można ustawić stół z krzesłami po obu stronach na „granicy” kuchni i salonu. Może on posiadać jedną nogę, z drugiej strony być mocowany do ściany.
Jeszcze inna metoda, to stworzenie półwyspu kuchennego. Dzięki temu zwiększa się też ilość miejsca do przechowywania w kuchni.
Aneks kuchenny – jak urządzić?
Ważne jest zadbanie o wizualny aspekt aneksu kuchennego – w końcu jak już wspominaliśmy, jest on cały czas „na widoku”. Meble muszą być spójne z aranżacją salonu. Lepiej w tym wypadku sprawdzają się szafki zamknięte, niż otwarte, ponieważ można w nich „ukryć” chwilowy nieporządek.
Warto też zadbać o dodatki. Niech mają one nie tylko funkcjonalny, ale również dekoracyjny charakter, zgodny ze stylem, w jakim urządzona jest kuchnia. I tutaj warto zaznaczyć, ze wcale nie trzeba wydawać całej wypłaty na designerskie wyposażenie w markowych sklepach. Szukając w internecie, na pewno uda Ci się znaleźć coś niedrogiego, lecz estetycznego i wpisującego się w klimat mieszkania.