Skąd popularność frezowania płyt MDF? Co wykonuje się z frezowanych płyt MDF?

W sklepach budowlanych znajdziemy szereg rozmaitych typów płyt drewnopodobnych, w których nie łatwo się rozeznać. Na szczególną uwagę zasługują w tym zakresie płyty pilśniowe, a dokładniej MDF. Wycinanie i frezowanie w tego rodzaju płytach staje się coraz bardziej popularne. Jakie znajdują one zastosowanie w praktyce i dlaczego stały się tak powszechne? O tym powiemy w poniższym artykule.

Co to jest płyta MDF?

Jak już wspomniano, jest to produkt drewnopodobny powstały w wyniku sprasowania włókien drzewnych połączonych z substancjami utwardzającymi. Powstaje w warunkach wysokiego ciśnienia i odpowiedniej temperatury. Stanowi materiał jednorodny o stałej gęstości i składzie surowcowym, dlatego może być przeznaczony do obróbki mechanicznej, czyli frezowania. Frezowanie MDF można wykonać na zamówienie, w firmie frezujemy.com, co jest zresztą zalecane, ponieważ takie prace powinny być przeprowadzane w specjalnie stworzonych do tego warunkach.

Głównym składnikiem takiej płyty jest drewno w postaci odpadów drzewnych. W procesie produkcji miesza się je ze środkami wzmacniającymi i spajającymi. Popularność płyt MDF bierze się zatem z tego, że wykorzystuje się do ich produkcji resztki drzewne, przez co ich cena jest znacznie niższa, od litego drewna. Płyty, w zależności od rodzaju, są odporne na zginanie i czasem prześcigają pod tym względem prawdziwe drewno.

Wycięcie w płycie pilśniowej

Co można wykonać z płyty MDF?

Są najczęściej stosowanym materiałem w przemyśle meblarskim. Łatwe w obróbce, nie strzępią się, jak to się dzieje w przypadku płyt wiórowych. Podczas frezowania płyta nie wygina się, nie łamie i nie pęka. Dzięki idealnie gładkiej powierzchni można przeznaczyć ją do lakierowania, malowania, pokrycia laminatem czy ozdobną okleiną. Ogólnie rzecz biorąc, płyta MDF daje szerokie możliwości zastosowania różnych technik dekoracyjnych, co czyni ją atrakcyjnym i pożądanym materiałem meblarskim oraz do aranżacji wnętrz.

Jest tak neutralna, że bez problemu można ją dopasować do każdego stylu. Daje również szerokie możliwości wykończenia od gładkich i połyskujących, po matowe i pół matowe w różnorodnej gamie kolorystycznej. Płyta gładka jest łatwa w czyszczeniu i sprawdzi się idealnie jako materiał na blat kuchenny czy łazienkowy. Nie niszczy się pod wpływem działania środków czyszczących ani silnych detergentów.

Oczywiście, płyta MDF nie jest wolna od wad. Jej największy mankament to nadmierne wchłanianie wilgoci, która wnika głęboko w materiał surowy. Stąd bardzo ważne jest jej wcześniejsze zabezpieczenie. Należy szczególną uwagę zwrócić na ochronę krawędzi, które są najbardziej narażone na pęcznienie oraz odkształcanie. Tego typu miejsca powinny być pokryte ochronną metalową warstwą lub listwą akrylową. Podczas mycia należy uważać, aby nie zarysować krawędzi. W tym celu należy używać miękkich ściereczek.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach