kolorowa blacha z nitami

Do czego stosuje się nity kolorowe?

Nity mają szerokie zastosowanie zarówno w fabrykach czy przedsiębiorstwach, jak i w naszych domach. Wykorzystywane są do wykonania trwałego łączenia między dwoma elementami. Bardzo często występują w kolorze. Do czego można wykorzystać nity kolorowe i gdzie je kupić?

Czym są nity kolorowe?

Nity kolorowe najczęściej występują w formie nitów zrywalnych, czyli takich, których można użyć, mając dostęp do łączonych powierzchni tylko z jednej strony, co znacząco wpływa na ułatwienie i usprawiedliwienie pracy. Są to klasyczne nity pomalowane na dowolnie wybrany kolor. Nazywane są także lakierowanymi. Mogą być malowane proszkowo lub natryskowo. Dzięki lakierowaniu nity są nie tylko dopasowane kolorystycznie do łącznej powierzchni, ale i posiadają zwiększoną ochronę przeciw korozji, są trwalsze i bardziej odporne na działanie warunków atmosferycznych. Warto podkreślić, że przy mocowaniu nitów kolorowych lakierowanych proszkowo po wykonaniu 5.000 nitowań konieczne jest wyczyszczenie szczęk nitownicy z powstałego na skutek pracy proszku.

Jak wybrać i gdzie kupić nity kolorowe?

Nity kolorowe (czerwone, białe, niebieskie) to oferta incop.pl, gdzie dostępne są one na zamówienie. Wymienione wcześniej kolory to wraz z brązowym najpopularniejsze rozwiązania. Warto jednak podkreślić, że wiele firm w swojej ofercie posiada także nity w innych kolorach, malowanych zgodnie z przedstawianą przez nich paletą barw. Nity kolorowe najłatwiej kupić w sieci oraz w marketach budowlanych. Wybierając je, nie należy kierować się jedynie kolorem, ale i innymi istotnymi aspektami. Warto dobrać je pod kątem zastosowania. Na rynku znajdują się nie tylko standardowe nity zrywalne, będące uniwersalnym rozwiązaniem, ale i:

  • zamknięte – wodoodporne, dlatego dobrze sprawdzą się w wilgotnych, mokrych miejscach,
  • otwarte używane do konstrukcji o małych obciążeniach,
  • rozwidlone przeznaczone do miękkich materiałów,
  • rozprężne o dużym zacisku,
  • wpuszczane pozwalające na zachowanie powierzchni łączonych płasko,
  • rowkowane do szczelin nieprzelotowych.

Ważnym aspektem jest również kształt łba nitu kolorowego. Najbardziej uniwersalne są nity kuliste. Dodatkowo na rynku znaleźć można modele do zadań specjalnych – grzybkowe, stożkowe, soczewkowe i z dużym kołnierzem, które są używane podczas łączenia miękkich i twardych powierzchni ze sobą. Warto podkreślić, że podczas wyboru nitów możemy znaleźć wykonane z różnych materiałów. Najlepiej zdecydować się na klasyczne stalowe, jednak na rynku dostępne są również: miedziane, aluminiowe, sterylne ze stali nierdzewnej oraz miedziano-niklowe przeznaczone do miejsc narażonych na korozję.

Do czego używa się nitów kolorowych?

Nity kolorowe mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie będą widoczne. Bardzo często używa się ich do montowania pokryć dachowych, ponieważ nie odznaczają się od koloru blachy. Mogą być wykorzystywane do montowania tablic rejestracyjnych na samochodach, a także zderzaków czy zaczepów samochodowych, dzięki możliwości idealnego dopasowania ich do koloru karoserii. Dodatkowo nity zrywalne kolorowe mogą zostać wykorzystane do łączenia elementów łamliwych np. plastiku oraz wierconych materiałów ceramicznych, a także miękkich – kartonów, skóry, drewna. W związku tym można wykorzystać je do mocowania półek i szafek. Warto zaznaczyć, ze niektóre z dziecięcych zabawek mogą mieć wykonanie mocowanie przy pomocy nitów. To bardzo uniwersalna metoda łączenia ze sobą elementów.

2 thoughts on “Do czego stosuje się nity kolorowe?

  1. A ja myślałem, że nity kolorowe stosuje się przede wszystkim do ozdoby… No niby można też montować tablice rejestracyjne, ale do tego też można użyć zwykłych srebrnych, bo będzie taniej

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach