Oglądanie telewizji

Co musisz wiedzieć o TeleExpress, historia, format, anegdoty!

Teleexpress to jeden z najpopularniejszych programów informacyjnych, który jest nadawany nieprzerwanie od 1986 roku, aż do dziś. Jaka jest historia tego programu, jak zmieniał się na przestrzeni lat i co warto o nim wiedzieć?

Teleexpress – historia powstania

Jak zostało już wspomniane na wstępie, Teleexpress swoje nadawanie rozpoczął w 1986 roku, konkretnie pierwszy odcinek wyemitowany został 26 czerwca trochę po godzinie 17. Format ten zastąpił wcześniej prowadzony Dziennik, a twórcą był Józef Węgrzyn, szef Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego. Za produkcję odpowiadała rzecz jasna telewizja TVP.

Skąd wzięła się nazwa Teleexpress?

Skąd w ogóle wziął się pomysł na taką nazwę programu? Wpadł na nią Aleksander Perczyński, ówczesny dyrektor generalny TVP i chodziło przede wszystkim o nawiązanie od telewizyjnego skrótu informacyjnego, czyli programu, który w swojej krótkiej formie jest w stanie przekazać widzom wszystkie najważniejsze informacje. Niewątpliwie program ten był strzałem w dziesiątkę, ponieważ do dziś przyciąga przed ekrany miliony widzów i cieszy się niesłabnącą popularnością.

Jaki był i jest format Teleexpressu?

Teleexpress to przede wszystkim krótki program informacyjny, który trwa do 15 minut. Najistotniejszym sposobem działania był przede wszystkim odpowiedni dobór wiadomości zarówno z kraju, jak i ze świata. Nie skupiano się tylko na suchych informacjach, ponieważ w formacie tym było miejsce także na humor, co w tamtych czasach zdecydowanie wyróżniało program na tle innych podobnych. Prezentowano szeroki zakres informacji, od kwestii politycznych, gospodarczych, aż po muzykę i kulturę.

Kto prowadził Teleexpress?

Pierwszym prowadzącym był Wojciech Mazurkiewicz, który rolę tę pełnił przez 4 kolejne lata. Wśród dawnych prezenterów warto wymienić także Sławomira Zielińskiego, Jacka Wrońskiego, Jarosława Kreta, Tomasza Kammela, Marcina Zimocha czy Macieja Orłosia. Obecnie prowadzących jest czterech i zalicza się do nich Beata Chmielewska-Olech, która pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1998 roku i współpracują z nią Rafał Patyra, Krzysztof Ziemiec oraz Marek Sierocki.

Ciekawostki o Teleexpressie

Mało kto może wie, ale do 1992 roku cały program był odtwarzany w taśmy, a tylko ostatnie wejście prowadzącego było na żywo, potem uległo to zmianie. Dodatkowo na łamach programu pojawiały się też stałe cykle typu TeleHit, Alfabet Muzyczny, Młodzi polscy artyści. Do dziś dostępne są programy dodatkowe, jak Teleexpress Extra oraz Teleexpress na Deser. Przez jakiś czas, dokładnie w latach 1998 – 2000 funkcjonował też Teleexpress Junior, dla młodszych odbiorców. Od zeszłego roku został też ten program wydłużony, z wcześniejszych 15 minut do 20. Obecnie program nadawany jest w trzech stacjach TVP, czyli na TVP 1, TVP Info oraz TVP Polonia.

3 thoughts on “Co musisz wiedzieć o TeleExpress, historia, format, anegdoty!

  1. Teleexpress i ta lokomotywa to jedna z migawek mojego dzieciństwa. Jakoś tak po pracy rodzice zawsze to włączali. Szybko, krótko i na temat. Takie skróty są potrzebne. Dzisiaj jednak głównie czytamy newsy w telefonach. Dla mnie jeszcze ważne są informacje w radiu. Zazwyczaj RMF.

  2. Pamiętam, że u mnie w domu rodzinnym zawsze oglądało się Telexpress. Był to czas na szybką herbatkę i spędzenie czasu razem 🙂

  3. Zawsze u mnie leciał telexpress z Orłosiem, ale nawet nie zdawałam sobie sprawy jak stary to jest format… 1986 rok? No nie wierzę.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach