tarcza budzika

Teleexpress, program informacyjny z wielką popularnością, historia i ciekawostki

„Teleexpress” niezmiennie od lat jest oglądany przez rzesze polskich widzów. Co jest sekretem popularności programu?

Co wyróżnia „Teleexpress”?

„Teleexpress” to program informacyjny, który nadawany jest codziennie o godzinie 17.00 w TVP1, a obecnie także w TVP Info, produkowany przez Telewizyjną Agencję Informacyjną. Co wyróżnia go spośród innych programów tego typu? Co sprawiło, że stał się rozpoznawalny i codziennie ogląda go kilka milionów widzów?

Zgodnie ze swoją nazwą, „Teleexpress” jest szybki. Trwa tylko kwadrans i stanowi przegląd najważniejszych informacji z kraju i ze świata, bez zagłębiania się w zbędne szczegóły. Program nie jest też tak poważny jak inne serwisy informacyjne – do podawania wiadomości podchodzi się tu lekko, na luzie i tylko „pół serio”.

Historia „Teleexpressu”

„Teleexpress” narodził się 26 czerwca 1986 roku. To tego czwartku o 17.15 wyemitowane zostało pierwsze wydanie programu, które zastąpiło jedno z popołudniowych wydań „Dziennika”. Program został uruchomiony przez Józefa Węgrzyna, szefa Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego, natomiast tytuł jest dziełem Aleksandra Perczyńskiego, ówczesnego dyrektora generalnego Telewizji Polskiej. Pierwszym szefem „Teleexpressu” był Oskar Maria Bramski, a pierwsze wydanie poprowadził Wojciech Mazurkiewicz.

W 1992 roku nastąpiły pewne zmiany. Od 29 czerwca godzina emisji została przesunięta z 17.15 na 17.00. Oprócz tego do tej pory program był odtwarzany z taśmy, a jedynie ostatnie wejście prowadzącego było nadawane na żywo.

Stałe cykle

W ramach „Teleexpressu” swoje miejsce mają stałe cykle. „Tele Hit”, prowadzony przez Marka Sierockiego, wspiera młodych wykonawców (to tu swoje debiuty miały zespoły „Łzy” i „Feel”) i gości gwiazdy światowej sceny muzycznej. „Teleexpressowy Przedział Literacki” zaznajamia widzów z książkowymi nowościami, o których zawsze opowiadają sami autorzy. Nie można też zapomnieć o „Galerii ludzi pozytywnie zakręconych” poświęconej osobom posiadającym różne pasje.

Dodatkowe programy

„Teleexpressowi” towarzyszyły i towarzyszą dodatkowe programy. Takim właśnie programem był „Teleexpress Junior” nadawany w latach 1998-2000 młodzieżowy serwis informacyjny. W 2007 roku przez krótki czas nadawany był między 22.50 a 2.00 „Teleexpress nocą” o bardziej rozrywkowym niż informacyjnym charakterze.

Obecnie, to jest od 2014 roku, na antenie TVP Info o 17.15 nadawany jest „Teleexpress Extra”, stanowiący uzupełnienie poprzedzającego go głównego wydania „Teleexpressu”. Również na TVP Info nadawany jest weekendowy „Teleexpress na deser” – ten program ma lżejszy charakter i poruszane są w nim sprawy z takich dziedzin jak moda, kuchnia i muzyka.

1 thought on “Teleexpress, program informacyjny z wielką popularnością, historia i ciekawostki

  1. Kiedyś był „teleekspres”, teraz jest „pis-ekspres”. A pamiętam, jak kilka lat temu włączyłam TV i zobaczyłam paski, poważnie myślałam, że ktoś robi sobie ze mnie żarty.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach