wiadomości w telewizji

Kto prowadzi Teleexpress, czyli prowadzący program TeleExpress

Teleexpress to program informacyjny telewizji TVP, który jest doskonale znany widzom już od bardzo wielu lat. Na przestrzeni tego czasu, był on prowadzony przez wielu dziennikarzy, tak samo jak zmieniali się szefowie redakcji. Kto obecnie prowadzi Teleexpress? Co warto wiedzieć o tym programie?

Kiedy powstał Teleexpress?

Teleexpress to program informacyjny, który powstał w 1986 roku i należy on do kanału Telewizji Polskiej. Jego emisja zastąpiła dotychczasowy Dziennik, a sam tytuł programu został wymyślony przez ówczesnego dyrektora TVP Aleksandra Perczyńskiego. W tym czasie pierwszym szefem nowego programu informacyjnego został Oskar Maria Bramski, a pierwszym prezenterem Wojciech Mazurkiewicz. Prezenterzy, jak również redaktorzy naczelni oraz zespół dziennikarski zmieniał się co jakiś czas, a prowadzący wybierani byli w zależności od formuły programu oraz typu wiadomości.

Kto prowadzi Teleexpress – prezenterzy kiedyś i dziś

Jak zostało wspomniane, pierwszym szefem Teleexpressu był Oskar Maria Bramski, ale obecnie funkcję od 2018 roku pełni Mariusz Jarosiewicz. Główny człon redakcyjny, czyli grupę głównych prezenterów programu stanowią trzy osoby: Beata Chmielowska-Olech (od 1998 roku), Rafał Patyra (od 2016 roku) oraz Krzysztof Ziemiec (od 2019 roku). Na przestrzeni ostatnich ponad 30 lat prowadzący zmieniali się dosyć często i można byłoby tu wymienić kilkadziesiąt nazwisk.

Wśród bardziej znanych osób, które kiedyś prowadziły Teleexpress, warto wymienić choćby Jarosława Kreta (1994 – 95), Kingę Rusin (1993 – 96), Tomasza Kammela (2004 – 06) Michała Adamczyka (2006) czy Macieja Orłosia (1991 – 2016).

Kiedy leci Teleexpress?

Początkowo Teleexpress puszczany był o godzinie 17.20. Godzinę emisji przesunięto dopiero w 1992 roku na 17.00 i obecnie jest to stała, codzienna pora dla kanałów TVP1 i TVP Info. W przypadku TVP Polonia, Teleexpress puszczany jest o godz. 17.30. Czas trwania wiadomości wynosił 15 minut, jednak z racji rosnącej popularności, zwłaszcza z powodu pandemii koronawirusa, wydłużono emisję do 20 minut czasu antenowego.

Jakie są programy dodatkowe Teleexpressu?

Z racji rosnącej popularności, a także z powodu zdarzeń wyjątkowych, zaczęto rozszerzać program Teleexpressu, tworząc jego dodatkowe odnogi. Doskonałym przykładem jest Teleexpress Extra, który jest uzupełnieniem głównego programu i nadawany jest na kanale TVP Info o 17.15 i trwa on 10 minut. Prowadzą je te same osoby, co program główny.

Obecnie nadawany jest także Teleexpress na deser, czyli wydanie informacyjne weekendowe dotyczące przede wszystkim takich tematów jak kuchnia, moda i muzyka. Tutaj prowadzącymi jest Iga Lewko oraz Marzena Kawa. Przez jakiś czas nadawany był także Teleexpress Nocą (2007 rok) oraz Teleexpress Junior dla młodszej widowni (1998 – 2000).

1 thought on “Kto prowadzi Teleexpress, czyli prowadzący program TeleExpress

  1. Jarosław Kret, Kinga Rusin, Tomasz Kammel, Maciej Orłoś – te osoby znam i nawet lubię. Sam sposób podawania informacji w Teleexpresie też jest okej. Natomiast już to, co się dzieje w tej rzekomo telewizji publicznej, a w istocie – partyjnej, to już jakieś jaja.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach