Mężczyzna trzymający pilot w dłoni przed telewizorem

Jaka jest historia Teleexpressu, popularnego programu informacyjnego?

Teleexpress to popularny kanał informacyjny emitowany na antenie Telewizji Polskiej. Lekka forma przekazywania najważniejszych informacji z kraju i ze świata sprawia, że codziennie program ten gromadzi przed telewizorami miliony widzów. Jaka jest historia tej audycji? Co warto wiedzieć na temat tego programu informacyjnego?

Kiedy zaczęła się emisja programu informacyjnego Teleexpress?

Pierwszy odcinek Teleexpressu został wyemitowany 26 czerwca 1986 roku o godzinie 17.15 i od tej pory nieprzerwanie program ten ukazuje się na antenie TVP, przekazując telewidzom najważniejsze wiadomości. Twórcą formatu jest Józef Węgrzyn (były dyrektor Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego), a przekazywanie informacji zastąpiło dotychczas prowadzony Dziennik.

Jak powstała nazwa Teleexpress?

Pomysłodawcą nazwy Teleexpress był Aleksander Perczyński, który wtedy pełnił funkcję dyrektora generalnego TVP. Nawiązywała ona do szybkiego formatu tego programu informacyjnego i przekazywania widzom najistotniejszych wiadomości.

Co wyróżnia program informacyjny Teleexpress?

Przede wszystkim Teleexpress to bardzo krótki program informacyjny, który trwa nie dłużej niż 15-20 minut. Charakterystyczna jest selekcja informacji, które często są przedstawiane z domieszką humoru. W okresie, gdy rozpoczął on swoją emisję, stanowił nowość, nieszablonowy i lekki format przypadł do gustu widzom i do dzisiaj gromadzi przed odbiornikami swoich miłośników. Najnowsze informacje prezentowane w wiadomościach dotyczą nie tylko kwestii politycznych i gospodarczych, ale również zahaczają o kulturę, sztukę oraz muzykę.

Kto jako pierwszy prowadził Teleexpress?

Pierwszym prezenterem Teleexpressu był Wojciech Mazurkiewicz, który prowadził ten program przez 4 lata. Do byłych prezenterów tego formatu zalicza się również Sławomira Zielińskiego, Jarosława Kreta, Tomasza Kammela, Jacka Wrońskiego, Marcina Zimocha oraz słynnego Macieja Orłosia, który przez wiele lat był nierozerwalnie kojarzony z tym programem informacyjnym.

Obecnie do grona zapowiadających najważniejsze wiadomości należą Beata Chmielewska-Olech, związana z tym programem informacyjnym od 1998 roku, a także Krzysztof Ziemiec, Rafał Patyra oraz Marek Sierocki — odpowiedzialny za wiadomości ze świata muzyki.

Gdzie można obejrzeć wiadomości Teleexpress?

Wiadomości Teleexpress jest codziennie nadawany na antenie Telewizji Polskiej. Można go oglądać w trzech stacjach — TVP 1, TVP Info oraz TVP Polonia. Dostępne są również programy dodatkowe takie jak Teleexpress Extra oraz Teleexpress na Deser. Pierwszy z nich jest emitowany codziennie, natomiast drugi to wydanie weekendowe.

Do 1992 roku odcinki wiadomości Teleexpress były odtwarzane z taśmy, a jedynie końcowe wejście prezentera odbywało się na żywo. Z całą pewnością można powiedzieć, że program informacyjny studia TVP wyznaczył nowy sposób przedstawiania najważniejszych informacji z kraju i całego świata, co na dobre zakorzeniło się w pamięci widzów.

3 thoughts on “Jaka jest historia Teleexpressu, popularnego programu informacyjnego?

  1. Teleexpress jest jednym z programów mojego dzieciństwa. Codziennie razem z rodzicami byłam wręcz zmuszana do jego oglądania i czekałam na część muzyczną 😀 ale i tak fajnie wspominam ten czas.

    • Miałem tak samo. Najlepszą częścią teleexpressu był kącik muzyczny i prowadzący Marek Sierocki 😉 W ogóle teraz jeszcze teleexpress leci? Nie mam tv więc nic nie wiem :p

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach