W okresie wiosenno-letnim największą zmorą miłośników spacerów po lesie są kleszcze. Jeżeli nie zabezpieczymy się przed nimi wystarczająco, może okazać się, że po powrocie do domu zauważymy niechcianego gościa wczepionego w naszą skórę. Jak prawidłowy wyciągać kleszcze? Jak się przed nimi zabezpieczyć?
- Co należy wiedzieć o kleszczach?
- Jak usunąć kleszcza?
- Czego nie robić przy usuwaniu kleszcza?
- Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Co należy wiedzieć o kleszczach?
Kleszcze to niestety dość groźne pajęczaki, których z roku na rok namnaża się coraz więcej. Ich ulubionym miejscem przebywania są gęste zarośla, tuż nad ziemią, ale też i gałęzie drzew. Będąc w takiej pozycji, oczekują na ofiarę, na którą spadają i zaczynają swoją wędrówkę w celu znalezienia najlepszego miejsca do wbicia. Należy bardzo uważać na kleszcze, bowiem są one nosicielami groźnych chorób jak borelioza, kleszczowe zapalenie mózgu czy babeszjoza. Jeżeli jednak pozbędziemy się pajęczaka w miarę szybko, ryzyko zakażenia jest niewielkie, ale zawsze warto w takim wypadku udać się do lekarza i wykonać badania. Jak jednak pozbyć się kleszcza w sposób prawidłowy?
Jak usunąć kleszcza?
Kleszcza można usunąć na kilka sposobów i potrzebne będzie tutaj odpowiednie narzędzie. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu szczypce, na przykład pęsetę, ale na rynku dostępne są też specjalne karty do usuwania kleszczy oraz tzw. kleszczołapki. Zasada jest jednak zawsze ta sama – należy złapać kleszcze przy pomocy wybranego narzędzie jak najbliżej ciała (chwytać należy za główkę, a nie odwłok!), a następnie zdecydowanym ruchem poderwać do góry, bez wykonywania ruchów skrętnych. Gdy tylko pozbędziemy się pajęczaka ze skóry, rankę należy zdezynfekować, najlepiej spirytusem salicylowym lub wodą utlenioną. Zdezynfekować należy także dłonie. Kleszcza z kolei po prostu wyrzucamy.
Co, jeżeli w trakcie wyrywania zostanie w ranie główka? Bez paniki! W takim wypadku należy delikatnie, ale pewnie wyciągnąć ją za pomocą pęsety. Jeżeli z kolei pajęczak wbił się na tyle głęboko, że główki nie widać, nie ma innej rady – trzeba iść do lekarza i to natychmiast.
Czego nie robić przy usuwaniu kleszcza?
Nigdy nie powinno się usuwać kleszcza gołymi rękami. Pod żadnym pozorem nie wolno także owada rozgniatać, wyciskać, wykręcać ani przypalać. Niewskazane jest także smarowanie skóry różnymi substancjami jak alkohol, lakier do paznokci czy benzyna – możemy tym sposobem tylko rozwścieczyć pajęczaka, a ten wbije się jeszcze głębiej i wstrzyknie nam porcję zakażonego jadu, co tylko pogłębiłoby problem.
Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
Te pajęczaki najchętniej występują w lasach, gdzie mogą łatwo się schować i przyczaić na swoją ofiarę. Dlatego też każda do każdej takiej wyprawy należy się dobrze przygotować. Podstawą będzie właściwy ubiór – należy pamiętać, by zakryć skórę, szczególnie na nogach i rękach. Idąc do lasu, nawet w letni dzień, najlepiej założyć długie spodnie, pełne buty, a także bluzkę z długim rękawem, bądź po prostu narzucić coś na ramiona. Warto też zdecydować się na jaśniejsze ubrania, jako że będzie łatwiej zauważyć niechcianego intruza i się go pozbyć.
Nie powinno się także zbyt długo przebywać w wysokiej trawie i ogólnie lepiej jej unikać, tak samo, jak siadania na powalonych konarach. Dlaczego? Pod korą powalonych drzew może znajdować się siedlisko jaj i młodych kleszczy. Warto też przed wyjściem do lasu, zastosować na skórę środek odstraszający insekty, a po każdej wizycie w lesie dokładnie sprawdzać swoją skórę.