Floriańska w Krakowie

Co warto zobaczyć w Krakowie w 1 dzień?

Kraków to miasto, które powinien zobaczyć każdy Polak, chociażby na jeden dzień. Zabytków, muzeów czy atrakcyjnych miejsc, które warto zwiedzić w Krakowie nie brakuje. Lista jest dosyć długa, pomocny będzie wcześniej ustalony plan, czego na pewno nie chcemy pominąć, będąc w stolicy Małopolski. Co więc warto zobaczyć w Krakowie na jednodniowej wycieczce?

Zamek Królewski na Wawelu

Będąc w Krakowie na jeden dzień, nie można pominąć Zamku Królewskiego na Wawelu. Znajduje się on w samym sercu miasta i trudno go nie zauważyć. Jego powierzchnia przekracza 7 tys. m2, a wewnątrz jest przeszło 70 sali wystawowych. Zamek Królewski na Wawelu istnieje od XI wieku i pamięta różne wydarzenia z historii Polski. Obecnie podziwiać można m.in. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny, Zbrojownię, a sezonowo zwiedzić można Smoczą Jamę, Basztę Sandomierską czy budowle i ogrody Wawelu.

Rynek Główny w Krakowie

Rynek Główny w wielu rankingach uznawany jest za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Większość kamienic i pałaców, które znajdują się na jego terenie to dziś zabytki. Wśród nich jest np. warte odwiedzenia Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Na Rynku Głównym jest wiele atrakcji, na które należy zwrócić uwagę. Wśród nich wymienia się Kościół św. Wojciecha, charakterystyczna wieża ratuszowa w gotyckim stylu, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza, rzeźba Igora Mitoraja i studzienka im. Walentego Badylaka. Nie sposób pominąć także Kościoła Mariackiego, który wielu osobom kojarzy się właśnie z Rynkiem Głównym i jest obecny niemal na każdej pocztówce z Krakowa. Będąc w centrum, warto też przejść się ulicą Floriańską i zobaczyć Bramę Floriańską, Barbakan oraz Planty.

Podziemia Rynku w Krakowie

Od 2010 roku turyści mogą zwiedzać Podziemia Rynku Głównego w Krakowie. Dostępna jest ekspozycja stała, jak i czasowa. Jest więc możliwość, by sprawdzić, jak wyglądały np. monety z XIV wieku, jakie były średniowieczne narzędzia czy przybory higieniczne. Ekspozycje ukazują codzienne życie mieszkańców Krakowa sprzed setek lat. Turyści mają możliwość zobaczenia dawnych wodociągów, osady przedlokacyjnej, Kramów Bolesławowych i Bogatych czy cmentarzysko z XI wieku. W podziemiach dostępne są również sale projekcyjne oraz wyznaczono strefę dla dzieci.

Kazimierz

Mając jeszcze trochę czasu i sił, warto udać się do najbardziej znanej w Krakowie dzielnicy, czyli na Kazimierz. Jest on określany dzielnicą żydowską, dziś stanowi jedną z istotnych atrakcji turystycznych Krakowa i ośrodek kulturalny. Na Kazimierzu warto odwiedzić kościół Paulinów na Skałce, kościół św. Katarzyny czy kościół Bożego Ciała. Są tam również bożnice, w tym Stara Bożnica, która została zniszczona podczas wojny i Bożnica Remu. Na Kazimierzu znajduje się również jeden z najstarszych w Europie cmentarzy żydowskich – Remuh. Będąc w okolicy, warto też przejść się na Plac Wolnica i przespacerować się okolicznymi wąskimi uliczkami, przy których znajduje się wiele klimatycznych kawiarni i restauracji.

Zostaw komentarz

Doradzamy w wielu tematach